trende
trende

Influenza Dönemi Başlıyor

07.10.2023
83
Influenza Dönemi Başlıyor
Genel Bakış

Mevsimsel grip(influenza), dünyanın her yerinde dolaşan influenza virüslerinin neden olduğu akut bir solunum yolu enfeksiyonudur. Yıl boyu hastalık yükünü temsil eder. Şiddeti değişen ve bazen hastaneye yatışa ve ölüme yol açan hastalıklara neden olur.

Çoğu kişide ateş ve diğer semptomlar tıbbi müdahale gerektirmeden bir hafta içinde iyileşir. Ancak grip, özellikle çok gençler, yaşlılar, hamile kadınlar, sağlık çalışanları ve ciddi tıbbi rahatsızlıkları olan yüksek risk grupları arasında ciddi hastalıklara veya ölüme neden olabilir.

Ilıman iklimlerde mevsimsel salgınlar çoğunlukla kış aylarında ortaya çıkarken, tropik bölgelerde grip yıl boyunca ortaya çıkabilir ve salgınların daha düzensiz olmasına neden olabilir.

Belirtiler

Mevsimsel grip, ani başlayan ateş, öksürük (genellikle kuru), baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, şiddetli halsizlik (iyi hissetmeme), boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile karakterizedir. Öksürük şiddetli olabilir ve iki veya daha fazla hafta sürebilir.

Teşhis

Influenza tespiti için yerli üretimimiz olan MediTest Flu A+B kitimizi ya da CerTest marka Covid-19 + Flu A,B + RSV virüslerini aynı anda teşhis yapabilen 4’lü kitimizi sipariş verebilirsiniz.

Tedavi

Yüksek risk grubunda olmayan hastalar için tedavi, ateş gibi grip semptomlarının hafifletilmesine odaklanır. Ciddi veya komplike hastalık geliştirme açısından yüksek risk altında olduğu bilinen hastaların tıbbi yardıma başvurması ve mümkün olan en kısa sürede antiviral ilaçla tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü